Ensi-iltojen historia

 

Nimi

Kirjailija

Ohjaaja

Säveltäjä

Ensi-ilta    

Päivi ja jengi

Timo Sinivuori

Timo Sinivuori

Timo Aalto

7.3.1992

Kevään herääminen

Frank Wedekind

Kirsi Ollila

 

24.4.1993

Nalle Puh

A.A.Milne

Sari Kivelä (nyk.  Jokinen)

 

27.8.1993

Kuun poika

Timo Sinivuori

Timo Sinivuori

 

5.3.1994

Niinhän te luulette

Sari Kivelä

Sari Kivelä

 

12.3.1994

Polttaa, polttaa

Jussi Helminen

Juha Antikainen ja Mikko Kantinkoski

 

23.4.1994

Kolme pientä porsasta

 

Sari Kivelä

 

20.8.1994

Yö-kabaree

 

Sari Kivelä

 

20.8.1994

Tuhkimo

 

Sanna Saarela ja Suvi Matilainen

 

3.11.1994

Kuka lohduttaisi Nyytiä?

Tove Jansson

Kirsi Ollila

Juha Antikainen

8.4.1995

Viimeinen yö

 

Risto Hytönen

 

9.4.1995

Ernon uskomattomat tosikuvitelmat

Alan Ayckbourn

Eeva Koskimäki

 

27.4.1995

Rock Me – kabaree

 

Sari Kivelä

 

30.4.1995

Pikkujättiläinen

Sirkku Peltola

Timo Sinivuori

 

3.2.1996

Kaislikossa suhisee

Kenneth Graham

Kirsi Ollila

 

16.3.1996

Taikapuutarha

 

Päivi Sinivuori ja Tuija Salonen

 

2.4.1996

Liisa Ihmemaassa

Lewis Carrol

Tiina (nyk. Mämmelä) ja Niina Lahtinen

 

13.4.1996

Asfalttimetsän enkeli

 

Johanna Mykrä (nyk. Hiltunen)

 

27.4.1996

Nalle Puhin uudet seikkailut

A.A.Milne

Mikko Kantinkoski

 

15.9.1996

Neuvokkaat palvelijat

Helka Kuusiluoto

Kalle Ropponen

 

2.11.1996

Hiirenloukku

Agatha Ghristie

Iiris Kerosuo (nyk. Rannio)

 

11.1.1997

Punahilkan jännittävä seikkailu

 

Janne Kataja

 

8.2.1997

Sydänverta

Timo Sinivuori

Timo Sinivuori

Ilkka Esselström

11.5.1997

Painajaisia

työryhmä

Tiina ja Niina Lahtinen

 

16.5.1997

Bravissimo kabaree

 

Sari Kivelä

 

29.8.1997

Paroni von Münchausenin seikkailut

 

Aku Hirviniemi

 

13.9.1997

Roskis

työryhmä

Päivi Sinivuori ja Tuija Salonen

 

22.11.1997

Akkaralli

Heikki Luoma

Janne Kataja

 

17.1.1998

Arpa

Palokari

Niina Lahtinen

 

20.2.1998

Pekka Töpöhäntä

Knutsson

Aku Hirviniemi

 

28.3.1998

Kolme sisarta

Tsehov

Iiris Kerosuo (nyk. Rannio)

 

7.5.1998

Lumikki ja seitsemän kääpiötä

Grim, Kitzberg, Disney

Timo Sinivuori

 

12.9.1998

C’estla vie – kabaree

työryhmä

Ulla Virtanen + co.

 

18.9.1998

Pikku Vamppyyri

A. Sommer-Bodenburg

Aku Hirviniemi

 

6.2.1999

Jännittävä karkumatka

 

Päivi Sinivuori

 

11.2.1999

Ilopilleri

 

Sanna Saarela ja Ulla Virtanen

 

17.4.1999

Kerran vielä, Sam

Allen

Juha Antikainen

 

12.5.1999

Runokukko riekuu

Markku Hattula

Niina Säde, Hanna Ihalainen

 

syksy 1999

Jääkuvia

Smeds

Timo Sinivuori

 

29.1.2000

Terässuudelma

Robin Fulford

Timo Rissanen

 

19.3.2000

Musta on kaikki

tanssiteatteria

Jukka Kuronen

 

13.5.2000

Ei pidot parane

Juha Antikainen

Janne Kataja

 

3.11.2000

Henkien soturi

Mikko Koivusalo

Niina Säde, Sami Lamberg

 

24.11.2000

Maan satu

Lea Laiho

Hannu Ihalainen

 

24.2.2001

Eroosio

Lehtinen / Ahaa

Pikku-Markku Tuominen

 

10.3.2001

Häntä kateissa Nalle Puh

A.A. Milne

Iiris Kerosuo (nyk. Rannio)

 

25.3.2001

Vinski ja Vinsentti

Aapeli

Heidi Musakka ja Susanna Aho

 

24.4.2001

Peer Gynt

Henrik Ibsen

Iiris Kerosuo (nyk. Rannio)

 

6.10.2001

Sopu sijaa antaa

työryhmä

Lotta Kopra ja Anna-Riikka Murtonen

 

23.11.2001

Come to mama -kabaree

työryhmä

Ilkka Esselström & co

 

30.11.2001

Mutka

Dorst

Iiris Kerosuo (nyk. Rannio)

 

4.4.2002

Katto Kassinen ja pikkuveli

Astrid Lindgren

Riikka Forssman, Tiina Lahtinen

 

28.4.2002

Pessi ja Illusia

Kokko-Nieminen

Iiris Kerosuo (nyk. Rannio)

Kari Mäkiranta

5.10.2002

Raaste

työryhmä

Timo Sinivuori

 

10.1.2003

Käpy vailla menneisyyttä

työryhmä

Niina Lahtinen

 

8.2.2003

Varastettu aika

Jenna Lindfors

Päivi ja Hanna Ihalainen

 

29.1.2003

Pomppivat salapoliisit

Kunto Ojansivu

Heidi Musakka ja Susanna Aho

 

17.5.2003

Riks raks

Ridley

Laura Nokkala ja Marja Kumpulainen

 

12.9.2003

Puhtaana käteen

Michael Cooney

Iiris Kerosuo (nyk. Rannio)

 

6.11.2003

Naurukiemura

Markku Lahtela

Riikka Rautanen ja Veera Tuominen

 

16.1.2004

Macbeth

Shakespeare

Iiris Kerosuo (nyk. Rannio)

Kari Mäkiranta

6.3.2004

Luovuus nolla

tanssiteatteria

Jukka Kuronen (+Ihalainen,Kivinen,Lahtinen)

 

29.4.2004

Saapasjalkakissa

Dick

Tiina Lahtinen, Henna Saarela

 

11.9.2004

Teinit

Jenna Lindfors

Päivi ja Hanna Ihalainen

 

22.10.2004

Iso paha susi

Katja Krohn

Niina Lahtinen

Ilkka Esselström

26.11.2004

Paha Talvi

 

Niko Mäkinen (Sampo Underground)

 

kevät 2005

Rämälä

Ridley

Marja Kumpulainen

 

18.2.2005

Kullervo

Paavo Haavikko

Viivi Saarela

Juha Antikainen

20.3.2005

Häräntappoase

Anna-Leena Härkönen

Tiina Lahtinen ja Timo Matinvesi

 

9.4.2005

Vappunakki

työryhmä

Niko Mäkinen & co

 

30.4.2005

Don Quijote

Cervantes

Niina Lahtinen

 

14.5.2005

Nalle Karvatassu

Gösta Knutsson

Laura Ikonen, Elina Lämsä, Tiia Jantunen

 

17.9.2005

Viinin filosofia

Hamvas

Timo Sinivuori

Ilkka Esselström

24.9.2005

Ugri-show

 

Niina Lahtinen

 

24.9.2005

Pakko uskaltaa hypätä

Metti Löfberg

Veera Tuominen ja Riikka Rautanen

 

14.10.2005

Twin Peaks – Riihimäki

Niina Lahtinen

Niina Lahtinen

 

26.11.2005

Pieni Tulitikkutyttö ja Keisarin uudet vaatteet

 

Kirsi Ollila

 

3.12.2005

Sweet’n Sour

tanssiteatteria

Päivi Ihalainen

 

30.12.2005

Kalevala

 

Niina Lahtinen

Markku Hirvonen

28.2.2006

Runar ja Kyllikki

Jussi Kylätasku

Viivi Saarela

 

15.4.2006

Vappunakki

työryhmä

Niko Mäkinen + co

 

30.4.2006

Ruusu

Niina Lahtinen

Emmi Peiponen ja Emmi Laaksonen

 

kevät 2006

Pariisin Notre Dame

Vigtor Hugo

Jenna Lindfors ja Niko Mäkinen

Janne Seppälä

16.9.2006

Pieni Kauhukauppa

Ashman

Markko Heinonen

Menken

4.11.2006

Spoon River – antologia

E.L.Masters

Viivi Saarela

Ilkka Esselström

6.1.2007

Mafia

ohjaajat

Jenna Lindfors ja Niina Tauru

 

9.3.2007

Euroviisu – kabaree

 

Sanna Saarela ja Päivi Ihalainen

 

5.4.2007

Ronja Ryövärintytär

Astrid Lindgren

Laura Ikonen ja Timo Matinvesi

 

5.5.2007

Pertti Rantasen elämä ja teot

Misa Palander

Misa Palander

 

4.9.2007

Urpo ja Turpo

Hannele Huovi

Sanna Saarela

 

11.9.2007

Täällä Pohjantähden alla

Väinö Linna

Maria Ruostepuro

Timo Mäkelä

6.10.2007

Sampo

Sanna Saarela

Sanna Saarela

 

16.11.2007

Peter Pan

Barrie

Emma Pöllä ja Seija Lehtonen

 

12.1.2008

Vakinainen

työryhmä

Sanna Saarela (Riku Underground)

 

28.2.2008

Seitsemän veljestä

Aleksis Kivi

Viivi Saarela

Juha Antikainen

22.3.2008

Unisieppari

työryhmä

Onerva Kärkkäinen

 

3.5.2008

Puskaradio

Metti Löfberg

Justus Kantakoski

 

11.5.2008

35D7

tanssiteatteria

Ulla Virtanen ja Miia Säde (Kantakosken idea)

 

24.5.2008

Liisa Ihmemaassa

Lewis

Jenna Lindfors ja Niina Tauru

 

22.8.2008

Urpo ja Turpo rakastuu

Hannele Huovi

Sanna Saarela

 

6.9.2008

Kapteeni Anni ja Kanojen laivasto

Metti Löfberg

Elina Lämsä ja Veera Rasehorn

Joonas Ylänne

13.9.2008

Virgo

Heikki Salo

Sanna Saarela

Costello Hautamäki

18.10.2008

Robin Hood

 

Sini Aartomaa ja Kaisa Rautanen

 

9.1.2009

Veljeni Leijonanmieli

Astrid Lingren

Sanna Saarela

 

21.2.2009

Romeo ja Julia

Shakespeare

Viivi Saarela

 

12.4.2009

Olet

 

Riksu Underground (työryhmä)

 

13.9.2009

Kissan kuolema

Taru Väyrynen

Tiina Mämmelä ja Niina Kingelin

Juha Antikainen

28.8.2009

Tapaus Olavi Ökynen

työryhmä

Timo Raita

 

23.1.2010

Kapinalliset

Ata Hautamäki

Olga Riihimäki

 

6.2.2010

Momo

Ende

Emma Pöllä ja Veera Rasehorn

 

5.3.2010

Teillä ei ollut nimiä

Reko Lundan

Viivi Saarela

 

3.4.2010

Keisarin uudet vaatteet

 

Nelli Ojapalo ja Alli Mattila

 

17.4.2010

Seksinäytelmä

Metti Löfberg

Timo Raita

 

syksy 2009

Mä vihaan niitä!

Metti Löfberg

Kaisa Rautanen, Sini Aartomaa, Anni Ansala

 

28.8.2010

Urpo ja Turpo -show

Hannele Huovi

Timo Raita

 

12.9.2010

Enkelit

työryhmä

Sanna Ristaniemi

 

5.11.2010

Todellinen prinsessa

H.C.Andersen

 

 

10.12.2010

Sampo Showtaa

Viivi Saarela

Viivi Saarela

 

30.12.2010

Riihimäen Esko

työryhmä

Timo Raita

Katja Lappi

12.2.2011

Lumikki

Pia Aro

Timo Matinvesi ja Tiina Mämmelä

 

1.4.2011

Hanki elämä

Jenna Lindfors

Emma Pöllä ja Anni Ansala

 

16.4.2011

Yhtään

Jenna Lindfors

Sami Sahlman

 

19.8.2011

Ruma ankanpoikanen

Erkki Teittinen

Essi Antikainen

 

9.9.2011

LEX IHMEMAA – Liisan seikkailu

työryhmä

Maria Oiva

 

5.11.2011

Sampo Showtaa ja Hoblaa

Viivi Saarela

Viivi Saarela

 

30.12.2011

Lihaisa

työryhmä

Sanna Saarela

 

21.1.2012

12 Yritystä

Riina Väänänen

Essi Antikainen

 

4.2.2012

Enkelten aika

Sanna-Kaisa Hjort

Sanna-Kaisa Hjort

 

17.3.2012

Pinokkio

Sanna Saarela

Essi Antikainen

 

28.4.2012

Loppiaisaatto

Shakespeare

Tuukka Tiihonen

 

3.5.2012

Urpo ja Turpo käyvät teatterissa

Hannele Huovi

Emilia Linnavuori

 

syksy 2012

PS. Vastaathan pian

työryhmä

 

 

18.8.2012

Veden varaan PMMP musikaali

Metti Löfberg

Sanna Saarela

Katja Lappi

6.10.2012

Sampo Showtaa – Pää kadulla

Viivi Saarela

Viivi Saarela

Katja Lappi

2.11.2012

Kevään herääminen

Frank Wedekind

Anni Ansala

 

25.1.2013

Pessi ja Illusia

Yrjö Kokko

 

 

1.3.2013

Kaksinainen

 

 

 

29.3.2013

Tarkastaja tulee

J.B.Priestley

Timo Matinvesi ja Tiina Mämmelä

 

12.4.2013

Meidän jengi

työryhmä

Essi Rönnkvist

 

20.4.2013

Unessa

tanssiteatteria

Riksu underground

 

11.5.2013

Urpo ja Turpo karhunelämää

Hannele Huovi

Molli Rintanen

 

8.9.2013

Koukussa

Ray Cooney

Tuukka Tiihonen

 

11.10.2013

Ystävyys

työryhmä

Sanna Saarela

 

19.10.2013

Peter Pan

J.M.Barrie

Pia Serkamo

 

13.11.2013

Sataako

 

Sami Sahlman

 

11.1.2014

Alma

Antti Rautava

Essi Rönnkvist

 

31.1.2014

Huomenna taas hymyilen

työryhmä

työryhmä

 

21.2.2014

Minä pelkään pimeää

työryhmä

Jani Turunen

 

14.3.2014

Hannu ja Kerttu - yöllinen seikkailu

Essi Rönnkvist

Essi Rönnkvist

 

21.3.2014

Versio 2.1

työryhmä

Tuukka Tiihonen

 

4.4.2014

Sopimus Mr. Evergreenin kanssa

Arto Melleri

Essi Rönnkvist

 

19.4.2014

Minä… Minä! Minä?

työryhmä

Pia Serkamo

 

8.5.2014

Valta

työryhmä

Petri Ihonen

 

9.5.2014

RUG

työryhmä

Riksu underground

 

8.8.2014

Niskavuori

työryhmä

Viivi Saarela

 

5.9.2014

Urpo ja Turpo show

työryhmä

Molli Rintanen

 

7.9.2014

Heinähattu, Vilttitossu ja Pamela-täti

Sinikka ja Tiina Nopola

Sanna Saarela ja Tuukka Tiihonen

Iiro Rantala

11.10.2014

Hän

työryhmä

Henna Ristiniemi ja Henna Niemi

 

14.11.2014

Minä itse

työryhmä

Sanna Saarela

 

22.11.2014

Pukin kuumat paikat

työryhmä

Essi Rönnkvist

 

11.12.2014

Keväällä isä sai siivet

Tomi Kontio

Ella Uppman

 

10.1.2015

Tuplaseikkailu

työryhmä

Essi Rönnkvist ja Tuukka Tiihonen

 

6.2.2015

Bang bang you’re dead

työryhmä

Essi Rönnkvist

 

6.3.2015

Olaf – Pakkasen Poika

työryhmä

Annukka Valo

 

1.4.2015

Crack

työryhmä

Annukka Valo

 

11.4.2015

Nuori ja tyhmä

työryhmä

Essi Rönnkvist

 

17.4.2015

Finnhits

Kari Hotakainen

Viivi Saarela

 

2.5.2015

Rajaamaton?

työryhmä

Sami Sahlman

 

7.5.2015

Puputin kulmalla tavataan

Päivi Haanpää

Juhana Rönnkvist

 

28.8.2015

Urpo ja Turpo Ihanaa

Hannele Huovi

Molli Rintanen

 

13.9.2015

Kolme sisarta

Anton Tsehov

Viivi Saarela

 

2.10.2015

Pekka Töpöhäntä musikaali

Knutsson

Timo Matinvesi

Tony Sikström

10.10.2015

Tarina hylätystä nukesta

 

Eliisa Raninen

 

17.10.2015

Sarnia

 

Jatta Stepanoff-Harakkamäki

 

6.11.2015

Keho

työryhmä

Sanna Saarela

 

27.11.2015

Jouluyö

työryhmä

Tuukka Tiihonen

 

4.12.2015

Suruaika

työryhmä

Essi Rönnkvist

 

15.1.2016

Kalavale

työryhmä

Jatta Harakkamäki

 

29.1.2016

Oravanpyörä

työryhmä

Annukka Valo

 

5.2.2016

Talvikki

Laura Valkonen

Molli Rintanen

 

7.2.2016

Apokrypto

työryhmä

Annukka Valo

 

4.3.2016

Kuka sammutti valot?

työryhmä

Jatta Harakkamäki

 

18.3.2016

Tule kaunis päivä

työryhmä

Tuukka Tiihonen

 

19.3.2016

Ei elämää vaan koulua varten

Elina Kilkku

Essi Rönnkvist

 

1.4.2016

Ruma ankanpoikanen

H.C. Andersen

Jatta Harakkamäki

 

2.4.2016

Myyräkuume

Hannu Tuisku

Essi Rönnkvist

 

15.4.2016

Teatterihysteria

työryhmä

Tuukka Tiihonen

 

30.4.2016

Urpo ja Turpo

Hannele Huovi

Molli Rintanen

 

11.9.2016

Satu

työryhmä

Sanna Saarela

 

18.9.2016

Silloin kun minä olin nuori

työryhmä

Jatta Harakkamäki

 

7.10.2016

Ella ja Paterock

Timo Parvela

Sanna Saarela ja Tuukka Tiihonen

Tony Sikström

15.10.2016

Blå

työryhmä

Tuukka Tiihonen

 

8.12.2016

Kaunotar ja hirviö

Sirkku Peltola

Mirtta Lumivuokko

Joonas Ylänne, Felix Hilden

13.1.2017

Macbeth

 

Jatta Harakkamäki ja Jukka Heiskanen

 

3.2.2017

Mun ei pitäis kertoo sulle

 

Essi Rönnkvist

 

10.2.2017

Miihkali ja koko valtakunta

 

Annukka Valo

 

17.2.2017

Pienessä mielessä                 

Työryhmä

Marika Ahonen

 

10.3.2017

Kolme Muskettisoturia

 

Tuukka Tiihonen

 

17.3.2017

Matkatoveri

 

Juhana Rönnkvist

 

30.3.2017

Tuhkimo 2.0

 

Jatta Harakkamäki ja Jukka Heiskanen 

 

31.3.2017

Lumikki

 

Jatta Harakkamäki ja Jukka Heiskanen 

 

1.4.2017

Nahkatakkinen tyttö

 

Annukka Valo

 

7.4.2017

Suomalaisten silmin

 

Essi Rönnkvist ja Päivi Peltola

 

20.4.2017

Luulosairas

 

Tuukka Tiihonen

 

21.4.2017

Mun koti ei oo täällä & Kuka olen?

 

Essi Rönnkvist

 

28.4.2017

Vinkuva Sika

Tuomas Kyrö

Molli Rintanen

 

1.9.2017

Minun Suomeni on... Sanna Saarela ja Molli Rintanen 24.9.2017
Tunteiden kehä Juhana Rönnkvist 29.9.2017

Koirien Kalevala

 

 

 

 

Kuun poika    
Tonttu    
     

Riihimäen Nuorisoteatteri

Allinnan Kesäteatterissa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nimi

Kirjailija

Ohjaaja

Säveltäjä

Ensi-ilta

 

 

 

 

 

Pekka Töpöhäntä ja Monnin jengi

Gösta Knutsson

Taru Kivinen

Katja Lappi

17.6.2006

Heinähattu ja Vilttitossu ja Littoisten riiviö

Sinikka ja Tiina Nopola

Sanna Saarela

Iiro Rantala

16.6.2007

Risto Räppääjä ja Pakastaja Elvi

Sinikka ja Tiina Nopola

Sanna Saarela

Iiro Rantala

14.6.2008

Pelastakaa Röllimetsä

Allu Tuppurainen

Viivi Saarela

Allu Tuppurainen

13.6.2009

Koko kaupungin Vinski

Aapeli

Sanna Saarela

Pekka Pitkäkoski

13.6.2010

Ella ja jättipotti

Timo Parvela

Sanna Saarela

Pekka Pitkäkoski

12.6.2011

Katto Kassinen

Astrid Lindgren

Timo Raita

 

10.6.2012

Kaislikossa suhisee

Kenneth Graham

Sami Sahlman

 

8.6.2013

Kuka pelkää noitia

Roald Dahl

Timo Matinvesi

Tony Sikström

17.5.2014

Peppi Pitkätossu

Astrid Lindgren

Laura Ikonen

Jan Johansson

13.6.2015

Peter Pan

J.M. Barrie

Laura Ikonen

Tony Sikström

11.6.2016

Me Rosvolat

Siri Kolu

Laura Ikonen

 

10.6.2017